Blog

NEYSE HALİMİZ O ÇIKSIN FALIMIZ!

Gayrimenkul sektörünün yıllardır beklediği, sektörü daha adil, daha çalışılabilir hale getirileceğini umduğumuz, “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı Görüşe Açıldı”

Elle tutulur tek nokta herkesin bu mesleği yapamayacağı, yeterli mi? Maalesef değil… Özellikle bir madde var ki, mevcut yaşanan rahatsız durum sözleşmeli hale getirilmiş   Buyrun …Madde 20. (9) : İş sahibi, birden fazla işletmeyle ayni taşınmaza yönelik ve ayni konuda aracılık faaliyetlerinde bulunması konusunda anlaşabilir. Bu durumda alım satıma aracılık sözleşmesi veya kiralamaya aracılık sözleşmesinde yetkilisinin imzası bulunan işletme hizmet bedeline hak kazanır.

Bazı mal sahiplerinin birden fazla gayrimenkul danışmanıyla çalışmalarının sakıncalarını daha önce anlatmıştım…  Bkz NEDEN SÖZLELMELİ ÇALIŞIYORUZ.

Bu maddeye göre, ayni mal sahibine, ayni anda ayni evi satmak veya kiralamak için birden fazla, birbirinden bağımsız işletme çalışacak, ne fark etti? Hiçbir şey, herkes sözleşmeli…

Cayma durumlarında cezai şartlar yeterli değil.

Alım Satıma Aracılık Sözleşmesi

Madde 16. (1) : İşletmenin verdiği alım satıma aracılık hizmeti sonucunda iş sahibi, alıcı ve işletme arasında alım satıma aracılık sözleşmesi düzenlenir.

Burada bir şey yok , aşağıda ki maddeye devam..

Madde 16. 2. (f) : İşletmenin üzerine düşen edinimleri yerine getirmesine rağmen taraflardan herhangi birinin hukuken haklı bir sebebi olmaksızın alım satıma aracılık sözleşmesinden cayması durumunda, cayan taraf hizmet bedelinin yüzde onunu ödemekle yükümlüdür.

Bu durum bütün taraflar için felaket;

Mal Sahibi tarafı : Diyelim 2 ay bekledi, alıcı bulundu , ancak satıştan önce, alıcı vazgeçti, bu arada neler oldu ; Mülk satıştan çekildi, tapu işlemleri, evraklar, planlar, harcanan zamanlar …

Alıcı tarafı : Aradığı evi bulduğunu sandı, planlarını yaptı, ödemelerini ayarladı, zamanını harcadı, mal sahibi satmaktan vazgeçti..

Danışman tarafı : Mülkün satışı için 2 ay uğraştı, (pazarlama faaliyetleri, servisler ,ilanlar en önemlisi geçen zamanlar… mal sahibi vazgeçti veya satış öncesi alıcı vazgeçti…

Herkes mağdur… ortaya konan cezai şart “ Hizmet Bedelinin yüzde onu “ .  Caymayı caydırıcı cezai şartlar olmalı ve herkesin hayrına çalışmalı.

İşletme ve Mülk arayan alıcılar arasında bir ALICI SÖZLEŞMESİ de düşünülmemiş

Daha fazla uzatmayacağım, yetkililerin, taslağın üzerinde yapılan yorumları, fikirleri dikkate almalarını umut ediyorum.

TAMAMINI merak edenler için Yönetmelik Taslağı ; https://www.gtb.gov.tr/duyurular/tasinmaz-ticareti-hakkinda-yonetmelik-taslagi-goruse-acildi

İlgili Yazılar